Az előző írókkal ellentétesen kanyarodjuk most egy kicsit vissza a múltba. Idézzük fel a 20. század egyik legnagyobb alakját, aki a mai napig nagyon népszerű és még a fiatalok körében is közkedvelt.
Ady Endre „Ady András Endre” néven született 1877. november 22-én, Érdmindszenten. Kijelenthetjük, hogy a huszadik század egyik legnagyobb és legmeghatározóbb alakja. A műveltségről, irodalomról írt cikkei a fejlődést és a haladást sürgetik. Költészetének témái az emberi lét minden jelentős területére kiterjednek.
A szerelemről és a szülőföldjéről írt versek éppoly lényeges kifejezései az emberi létnek, mint a szabadság, az egyenlőség, vagy a mulandóság kérdéseiről írt költeményei. Igazi hazafi, forradalmár, példamutató magyar.
A századfordulót tekintve munkásságát a haldokló magyar népi-nemzeti iskola határozza meg. Utánozta Petőfi népies hangját, nem volt képes a megújulásra. Szívesen játszotta a magányos, meg nem értett forradalmát, de valójában kortársai kedvelték és támogatták őt.
Ady tematikus-motivikus költő. Költészetében olyan meghatározott motívumcsoportok jelennek meg, amellyel egyedülálló a világirodalomban. Kiemelkedő egyéniség, aki másként gondolkodik a szerelemről, pénzről, életről és halálról, másként szereti hazáját. Szeretne változást hozni, nem érzi jól magát a feudálisan elmaradott Magyarországon.
Verseiben gyakran érezhető a harc, az elégedetlenség, valamint a lázadás a kor ellen. Költészete alapját a forradalom képezi.
A szerelmes verseket illetően Ady Endre Lédához írt versei a legkiemelkedőbbek. A titokzatos férjezett asszonyt „Lédának” nevezte el, ő lett a költő múzsája. Lírai kibontakozásában Léda iránti szerelme és nála tett párizsi látogatásai segítették. A Léda-kapcsolat 9 évig tartott.
Léda 1907-ben halott gyermeket hozott a világra, az apa vélhetőleg a költő volt. Ezt követően kapcsolatuk megromlott, Ady az „Elbocsátó szép üzenet” című versével végleg szakított Lédával. Ezt követően kizárólag alkalmi kapcsolatai voltak.
A költő munkássága egyedi, rendkívül közkedvelt. Az életszeretet, az élet teljességének igénye mindvégig kísérik költészetét.